Ако имате своя собствена отоплителна система, прочете нашите съвети как да се справите с бактерията Легионела. Тя има свойството да се размножава много бързо и може да причини сериозни здравословни проблеми.
Какво е Легионела?
Дори и малък обем вода може да се превърне в подходяща среда за развитие на микроорганизми. Един от микроорганизмите, които обитават изкуствени водни среди и влажни зони е известната бактерия „Legionella pneumophila“. Тя може да бъде открита и във вътрешни водни обеми, както в морета, така и при влажна почва, мъх, дървени стърготини, дори и във водоснабдителните системи на сгради. Бактериите от групата Легионела са били открити през 1976 във връзка с нетипичен случай на пневмония, която засегнала ветерани от Американския легион, които били отседнали в хотел Филаделфия. Медиите го нарекли ,,легионерска болест“, и патогенът бил неречен Legionella pneumophila.
Бактерията Легионела във водните системи
Изкуствените среди, в които тези бактерии се размножават са:
- системи за битова гореща вода,
- бойлери,
- буфери,
- медицински апарати, чиито повърхности са в контакт с вода.
Тяхното развитие се подпомага от лошото качество на водата във водните системи, неправилната им експлоатация и недостатъчен санитарен надзор на устройствата,
които са част от тези системи.

Фиг.1 3D визуализация на бактерията Legionella pneumophila
Как се размножава бактерията Легионела?
Най-често срещаните източници на замърсяване са битовата гореща вода и климатичните системи. Заразяването с бактерията
Легионела става директно чрез консумацията на замърсена вода. След като попадне вътре в тялото, тя причинява нетипична пневмония и висока
температура, която може да бъде придружена от силно главоболие, втрисане и затруднено дишане.
Бактерията се разпространява в температурен диапазон от от 20-50°C, но оптималната температура за нейното развитие е 38°C. Тя не
се размножава при температури над 50°C, а за да бъде тя унищожена във водната среда – температурата на водата трябва да бъде над 70°C.
Развитието на бактерията Легионела в системите за битова гореща вода е подпомогнато от присъствието на биофилми и механични депозити, където живеят и други
бактерии. Това се отнася особено за неправилно проектираните системи, които нямат циркулация или които са
преоразмерени, поради което се получава временен застой при движението на водата,
и които имат така наречените "мъртви зони".
Как да се справим с Легионела?
Бактерите Легионела, които се намират в системите, могат да бъдат унищожени като се използва химичен или термичен метод. В чистите системи, в които няма биофилми, бактерията не се размножава толкова бързо и оттук се усеща необходимостта от правилното проектиране и изпълнение на системата за битова гореща вода. Може да се предотврати разпространението на бактерии във водоснабдителните системи чрез използване на правилните технически решения:
- Температурата на използваемата вода бъде над 55°C
- Водата трябва периодично се загрява до 70-80 °C, за да се извърши термична дезинфекция.
- Да се използва рециркулационна система за битова гореща вода.
- Да се отстранят неправилни или непълни топлоизолации и да се заменят с нови, с подходяща дебелина, ниска топлопроводимост, която не пропуска влага и няма нарушена структура
- Тръбите за топла вода трябва да се дезинфекцират периодично.
- Системата трябва да бъде балансирана, така че да се избегнат зони с твърде ниски скорости на движение на водата, които представляват заплаха за по-ниски температури или застояване на водата.
- Така наречените „мъртви зони“ трябва да бъдат отстранени, или ако това не е възможно, то тогава водата в тях трябва да бъде периодично загрявана над 70 С.
- Трябва да бъде осигурено и поддържано подходящо състояние на системата от техническа и санитарна гледна точка.
Най-много случаи на Легионела са регистрирани през 2014 година.
Със 6 941 регистрирани случаи, скоростта на легионерска болест в Европа през 2014 г. е бил 13.5 случая на един милион, което е най-високата наблюдавана някога. В периода 2009-2014 избухва епидемия във Vila Franca de Xira в близост до Лисабон, Португалия през 2014 и това до голяма степен допринася за високия брой регистрирани случаи на Легионела през 2014. По-нататъшни изследвания като анализа на метеорологичните условия, благоприятни за ,,Легионерска болест“ показват причините за това нарастване.
Във Франция, Германия, Италия, Португалия и Испания са регистрирани 74% от случаите. Можете да намерите списък с огнища на легионерска болест тук
______________________
Какво е решението?
За да се намали риска от развитието на Легионела, трябва да се гарантира подходяща температура на водата. В хотелте, плувните басейни, спа центрове и болници микробиологичната чистота е от изключително значение. Там е задължително трябва да има надеждни системни решения за производство на битовата гореща вода.
Открийте восокоефективната и мощна система за подгряване на битова гореща вода - Modul-Plus, в която няма никакъв риск от развитие на бактерия Легионела, както и станциията за производство на битова гореща вода TransTherm.